Brak planu sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych to potencjalne źródło kluczowych dylematów i konfliktów, zarówno w firmie jak rodzinie. To dlatego Sukcesorzy często nie chcą wchodzić do firm rodzinnych a rodzice z trudem "oddają lejce". W efekcie mniej niż 30% firm przechodzi w ręce kolejnego pokolenia, tylko 15% w ręce trzeciego, a ledwie 3% dociera do prawnuków.
Abyś miał pewność właściwych decyzji to musisz wziąć udział w w tym warsztacie prowadzonym przez eksperta na międzynarodowym rynku Roberta Kroola i Instytutu Międzypokoleniowego LifeSkills.
Sukcesja, czyli inaczej następstwo w Firmie Rodzinnej dotyczy dwóch sfer;
Po pierwsze; sukcesji osobistej (przekazanie funkcji zarządczych Firmy Rodzinnej następnemu pokoleniu)
Po drugie; sukcesji majątkowej (przekazanie majątku, kwestie dziedziczenia).
Zagadnienia związane z sukcesją osobową, są co do zasady, jednym z istotnych zagadnień ujętych w ramach Konstytuacji Firmy Rodzinnej, stanowiąc wytyczne i kryteria dla strategii oraz planów przeprowadzenia sukcesji międzypokoleniowej.
Natomiast zagadnienia związane z sukcesją majątkową przeważnie są regulowane w Statucie Funduszu Wieczystego i jego dodatkowych regulaminach, a tylko częściowo w Konstytucji Firmy Rodzinnej. Część zagadnień uregulowana jest natomiast w dokumentach stanowiących uzupełnienie Konstytucji Rodzinnej, aktach woli poszczególnych członków Rodziny, pełnomocnictwach itp.
Restauracja Hole in One Klubu Golfowego Tatfort w Toruniu